День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни
Сьогодні, 14 травня, Україна вшановує пам'ять своїх громадян, які ризикуючи власним життям рятували євреїв від нацистської жорстокості у роки Другої світової війни. Пам’ятну дату було встановлено постановою Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року.
У 1939–1944 роках, під час нацистської окупації території України, відбулося масове знищення євреїв, що входить у трагедію Голокосту. Українські події окремі історики називають «Голокостом від куль».
На окупованій території України допомога євреям була набагато небезпечнішою, аніж в країнах Західної Європи, окупованих нацистською Німеччиною. Гітлерівці карали не тільки ту людину, яка допомагала, але й усю її родину.
Попри всі можливі наслідки, в надзвичайно складних умовах тисячі українців рятували євреїв від знищення нацистами. Вони робили їх членами своїх родин, шукали нові документи, давали тимчасовий притулок, їжу, допомагали втекти від переслідування.
2673 наших співвітчизників визнані Ізраїлем Праведниками народів світу за їхні героїчні вчинки. Це звання присвоює Ізраїльській національний меморіал Катастрофи і Героїзму "Яд Вашем" людям по всій планеті за порятунок євреїв від Голокосту. При цьому, за даними українських істориків, людей які рятували євреїв на території України набагато більше ніж офіційно визнано.
День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової є не лише вшануванням пам’яті людей, що проявили надзвичайну хоробрість, але й нагадуванням про здатність людини до співчуття та мужності перед обличчям неймовірних звірств.