Безоплатні послуги в програмі медичних гарантій 2025
Програма медичних гарантій (ПМГ) – це перелік медичних послуг та ліків, які держава гарантує українцям безоплатно. Сплачує ці медичні послуги для громадян Національна служба здоров’я України (НСЗУ) напряму лікарням, укладаючи з ними договір.
Кожен громадянин, незалежно від рівня доходів, соціального статусу, місця реєстрації, може отримати безоплатно однаковий обсяг медичних послуг в будь якій лікарні країни, яка має договір з НСЗУ. Це головні принципи Програми медичних гарантій – універсальність та екстериторіальність.
Розповідаємо, які медичні послуги НСЗУ оплачує на первинному рівні.
На первинній ланці пацієнт може зробити наступні дослідження:
- загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- загальний аналіз сечі;
- глюкоза в цільній крові;
- холестерин загальний;
- швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити В і С;
- проведення тесту на антитіла SARS – CoV-2.
Лікар ПМД може провести електрокардіографію, пікфлуометрію / спірометрію, отоскопію, офтальмоскопію та вимірювання гостроти зору.
Якщо ж пацієнт потребує інших досліджень, то лікар ПМД може видати направлення на проведення додаткових обстежень, або на консультацію до лікаря-спеціаліста.
Пацієнти мають право звертатися до свого сімейного лікаря стільки, скільки потрібно за станом здоров’я. Проте пацієнти не можуть вимагати від лікаря направлення на обстеження на власний розсуд. Лікар призначить певне обстеження, якщо бачить у цьому необхідність, відповідно до стану здоров’я.
Також сімейний лікар (або терапевт, або педіатр) виписує рецепти за програмою «Доступні ліки» для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та хронічних обструктивних захворювань легень, цукрового діабету, на основі призначення лікаря спеціаліста виписує рецепти на інсулін, ліки при розладах психіки, поведінки й епілепсії, хворобі Паркінсона, паліативному стані.
Аби користуватися всіма перевагами Програми медичних гарантій, пацієнту слід мати декларацію з лікарем первинної медичної допомоги: сімейним лікарем (для дітей та дорослих), терапевтом (для пацієнтів старше 18 років) або педіатром (для дітей).
В межах пакету первинної медичної допомоги кожен може отримати базову допомогу з питань психічного здоров’я.
За згодою пацієнта після проведення скринінгу на наявність психічних розладів, сімейний лікар може надати першу психологічну допомогу та проводити психосоціальні фармакологічні та поведінкові втручання для лікування, а також направити на консультацію до лікаря-психіатра для подальшого обстеження та лікування.
Пацієнт з туберкульозом може отримувати медичну допомогу амбулаторно під наглядом сімейного лікаря.
Це можливо, коли пацієнт перестає виділяти мікобактерії і має лабораторне підтвердження цього.
- Пацієнт може спостерігатися у лікаря первинної медичної допомоги, якщо має встановлений діагноз туберкульозу та призначене лікування від фтизіатра.
- Лікар первинки може забезпечити діагностичне спостереження за станом здоров’я пацієнтів з діагностованим туберкульозом та контроль за прийомом протитуберкульозних препаратів, призначених фтизіатром.
Сімейний лікар, терапевт або педіатр є першим порадником і помічником при погіршенні здоров’я.