A A A K K K
для людей із порушенням зору
Теплицька селищна рада
Вінницька область, Гайсинський район

145 років від дня народження українського композитора Миколи Леонтовича

Дата: 13.12.2022 17:37
Кількість переглядів: 929

Сьогодні, 13 грудня, відзначається 145 років від Дня народження українського композитора, хорового диригента, піаніста, педагога, збирача музичного фольклору та громадського діяча Миколи Леонтовича. Його різдвяна колядка «Щедрик» відома у всьому світі під назвою «Carol of the Bells» та має безліч інтерпретацій. Славетний композитор все життя намагався пропагувати українську культуру у свої творах. Він збирав та обробляв козацькі пісні, створюючи високохудожні твори-пісні.

Микола Дмитрович відіграв велику роль у розвитку української музичної культури. Життєвий та творчий шлях М. Леонтовича пов’язаний з Вінниччиною та з Тепличчиною зокрема.

Його життя – це приклад самовідданого служіння Україні, справі відродження української культури, зокрема хорового мистецтва.

Микола Леонтович народився 13 грудня 1877 р. в с. Селевинці, присілку с. Монастирок Брацлавського повіту на Поділлі (нині Немирівська громада) у родині сільського священика. Роки навчання пройшли у підготовчому класі Немирівської гімназії (1887), Шаргородському духовному училищі (1888–1892) та Кам’янець-Подільській духовній семінарії (1892–1899), де вивченню хорової музики і співу відводилося важливе місце.

Після закінчення семінарії Микола Дмитрович працював у Чукiвськiй двокласній школі. Саме тут у 1901 р. з’явилася «Перша збірка пісень з Поділля». Згодом М. Леонтович викладав у Тиврівському духовному училищі (у цей період композитор одружився з Клавдією Ферапонтівною Жовткевич), Вінницькій церковно-вчительській школі, де завершив роботу над «Другою збіркою пісень з Поділля», працював вчителем музики у залізничній школі Гришино (нині м. Красноармійськ) на Донбасі, викладачем співів у Тульчинському єпархіальному жіночому училищі. Це був час композиторської зрілості і великих творчих звершень Леонтовича, у цей період у доробку композитора з’явився геніальний «Щедрик».

В ніч на 23 січня 1921 року, в батьківській хаті у селі Марківка пострілом з обрізу вбили автора "Щедрика" Миколу Леонтовича. До свого світового визнання він не дожив кілька місяців. За найпоширенішою нині версією, його застрелив чекіст, який попросився у дім заночувати. Незадовго перед тим композитор гастролював по регіону з хоровою капелою, даючи концерти на честь різдвяних свят.

Загибель Леонтовича й досі приховує вдосталь загадок. У радянські часи поширювали версію, що його  нібито застрелив невідомий грабіжник або навіть петлюрівець.

Немає сумнівів лише у тому, що уславлений «Щедрик», який 5 жовтня 1921 року виконали у нью-йоркському Карнеґі-Холі, приніс композиторові всесвітнє визнання. Окрім того, у доробку Леонтовича є ще чимало адаптацій народних пісень («Дударик», «Грицю, Грицю, до роботи», «Козака несуть»), а також хори на слова українських поетів, літургійна музика та опера «На русалчин Великдень», над якою митець працював у останні роки життя, проте так і не встиг завершити.

У грудні 1977 р. до 100-ліття з дня народження Миколи Дмитровича Леонтовича було відкрито музей у с. Марківка Теплицького району Вінницької області, де колись мешкали рідні митця й він неодноразово гостював у них, та саме тут трагічно загинув і був похований.

22 серпня 2016 р. відбулося відкриття оновленого музею М. Д. Леонтовича – філії Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Вшановуючи пам’ять видатного композитора, сьогодні, в с.Марківка жителі Теплицької громади на чолі з селищним головою Русланом Трамбовецьким, а також делегація з Джулинської громади відвідали музей і меморіальний комплекс Миколи Леонтовича, поклали квіти на його могилу.

   

   

   

    

   


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь