Теплицька селищна рада
Вінницька область, Гайсинський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Безпечне донорство крові

Дата: 22.04.2022 12:46
Кількість переглядів: 798

ДО?НОРСТВО - (від лат. donare – давати, дарувати) – добровільний акт допомоги хворому, що полягає в наданні своєї крові, її компонентів, інших клітин, тканин, органів для лікувальних цілей. Д. – один з найважливіших розділів трансфуз. медицини, від розвитку якого залежать такі напрями спеціаліз. мед. допомоги, як нейро-, серц.-судинна та торакал. хірургії, реанімація, гематологія, акушерство і гінекологія, онкологія, травматологія тощо. Нині простежується тенденція до збільшення потреб лікув. установ у компонентах і препаратах крові, що зумовлює актуальність Д., яке стало не лише мед., а й соціальною проблемою, оскільки відображає взаємини в сусп-ві. Д. розглядають як громадян. обов'язок і морал. зобов'язання здорових перед хворими. Причому всі громадяни мають рівне право на безкоштовне переливання компонентів і препаратів крові у випадку їх захворювання.

Процедуру отримання крові чи ін. органів від донора (людина, яка їх добровільно надає для пересаджування хворим) називають донацією. Розрізняють донації алогенну (кров і її компоненти, взяті в однієї людини, призначені для наступної трансфузії ін. людині або для використання в мед. цілях чи як початк. сировини для вироб-ва мед. препаратів) та аутологічну (кров і її компоненти беруть для наступної трансфузії виключно тій же людині). За рекомендаціями ВООЗ (1994), розрахунок необхід. для служби крові кількості донацій на рік здійснюють шляхом обчислення показника, що становить 5 % від населення певної країни, або множення на 7 кількості шпитал. ліжок, зайнятих «гострими» хворими. Стандартна донація становить прибл. 450 мл, не враховуючи кількості антикоагулянта; у деяких європ. країнах служби крові допускають бл. 500 мл. Під час однієї донації цільної крові може бути взято не більше 13 % об'єму, який розраховують за статтю, ростом і масою тіла донора. Стандартну донацію не застосовують до осіб з вагою, меншою 50-ти кг, та нижчих 150-ти см.

Відповідно до Закону України «Про донорство крові і її компонентів» (1995) донором може бути кожний дієздатний громадянин віком від 18-ти р., який пройшов мед. обстеження й отримав дозвіл лікар. комісії здати кров, плазму, клітини крові. За чинним законодавством України Д. може бути безоплатним і платним. Серед донорів за різними критеріями виділяють низку категорій: первинні (особи, вперше в житті залучені до участі у Д.), активні (регулярно – 3 рази на рік і більше – здають кров і її компоненти), донори резерву (індивідуально або в організованому порядку здають кров чи її компоненти нерегулярно – не більше 2-х разів щороку), донори-родичі (здають кров і її компоненти для близьких людей), контрактні (на взаємовигідних умовах заключають договір з лікув. установою, чим зобов'язуються регулярно здавати кров саме їй), чергові (активні донори, які стоять на особливому обліку і можуть здавати кров за викликом лікув. установи), донори рідкіс. груп крові (активні донори з рідкіс. груповими антигенами й антитілами, які стоять на особливому обліку), донори клітин крові (зокрема еритроцитів, гранулоцитів, тромбоцитів), донори плазми (особи, у яких методом плазмаферезу вилучають лише плазму, а клітинні елементи повертають у циркуляторне русло), донори стандарт. еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів (особи з високоактив. аглютиногенами; їхню кров використовують для виготовлення стандартних зразків (панелей), які застосовують при визначенні груп крові), донори стовбурових клітин периферич. крові, донори імун. плазми (особи, за власною згодою імунізовані стафілокок. анатоксином, антигенами системи резус тощо, внаслідок чого в організмі виробляються специфічні антитіла; до цієї категорії належать і донори, в крові яких з'являються специфічні антитіла після інфекц. захворювань), аутодонори (здають кров чи її компоненти для наступ. трансфузії чи ін. застосування виключно для себе).

Чотири причини чому варто ставати догорами крові:

- Одна донація крові допомагає врятувати мінімум два інших життя

- Донорство крові корисне для здоров”я

- Донори безкоштовно обстежуються на ВІЛ, гепатити В,С та сифіліс

- Донорство крові-регулярний моніторинг за власним здоровям.

Донором крові або плазми крові може бути кожен дієздатний громадянин України віком від 18 років, який має вагу не менше 50 кг та пройшов відповідне медичне обстеження у медзакладі перед здачею крові і немає протипоказань, визначених МОЗ України.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров'я, а також надає йому пільги. Посадові особи установ та закладів охорони здоров'я зобов'язані поінформувати донора про його права і обов'язки та порядок здійснення донорської функції. Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров'я здійснюються безплатно. Донору в порядку, встановленому законодавством, відшкодовується шкода, заподіяна йому ушкодженням здоров'я у зв'язку з виконанням донорської функції, з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування та на інші заходи, спрямовані на його соціально-трудову та професійну реабілітацію.

Пільги, що надаються донорам

В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

Виплата середнього заробітку, здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність.

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок та порядок їх видачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

В день давання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров'я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров'я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Норми харчування донорів та рекомендації щодо складання відповідних наборів продуктів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Вартість наборів продуктів для харчування донорів встановлюється Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Держава гарантує захист прав донора крові та/або її компонентів, захист його здоров’я, а також компенсує йому витрати, пов’язані з донорством, і заохочує добровільне безоплатне донорство. Донори крові та/або її компонентів захищені державою та мають права:

  • отримати правдиву та своєчасну інформацію про стан свого здоров’я, пов’язану із здійсненням донорської функції;
  • за бажанням популяризувати добровільне безоплатне донорство, долучившись до діяльності громадських організацій;
  • мати правовий захист від будь-яких форм дискримінації за станом здоров’я;
  • у разі заподіяння шкоди здоров’ю під час здійснення донорства, вимагати її відшкодування.Звільнення від виконуваної роботи у визначені дні. Працююча особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації у дні медичного обстеження та дні донації крові та/або її компонентів.
  • Роботодавець зберігає за цим працівником середній заробіток за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. Якщо у день здійснення донації, працівник виконував свою роботу або проходив службу, то за згодою керівництва установи, командування військової частини, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням середнього заробітку або ж приєднується до щорічної відпустки. Донорам безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу.У разі донації крові та/або компонентів крові у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день. Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням у розмірі 100 % середньої заробітної плати донора виплачується протягом року тим особам, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам. Донори -здобувачі вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти у зазначені дні звільняються від занять, а військовослужбовці строкової служби та курсанти закладів військової освіти – від несення нарядів, вахт та інших форм служби. У випадку безоплатної донації у кількості двох разових максимально допустимих доз надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 % встановленої у закладі освіти стипендії протягом шести місяців після здачі крові та (або) її компонентів. Дана допомога виплачується за місцем навчання чи проходження служби донора за рахунок коштів відповідних місцевих програм з розвитку донорства крові та компонентів крові.
  • Статус «Почеснийдонор України».Після 40 безоплатних максимальних донацій або 60 максимальних плазмодач надається звання Почесний донор України, яке передбачає можливість отримання низьки піль.

- безоплатне позачергове зубопротезування в установах державної та комунальної власності.

- 50% знижку на придбання ліків за рецептами установ державної та комунальної власності.

- безоплатне забезпечення донорськими компонентами крові та її припаратами.

- позачергове забезпечення протезами

- надбавку до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

- надання пільгової позики на будівництво житла.

-надання додаткових пільг, передбачених місцевими бюджетами та бюджетима установ і закладів.

 

УВАГА! Отримати безоплатну правову допомогу можливо у Теплицькому бюро правової допомоги Гайсинського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: смт. Теплик, пров. Поштовий, 7. тел.:(04353) 2-23-58; моб.тел. (097) 224-66-96.

https://legalaid.gov.ua/

https://wiki.legalaid.gov.ua

https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid.gaisyn

Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь