Що треба знати про дифтерію.
ДИФТЕРІЯ - це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.
Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю.
Інкубаційний період хвороби — 3-10 днів. Джерелом інфекції є хвора людина або носій Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсин. Токсин блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.
Важливо своєчасно діагностувати хворобу, адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо у Вас з’явились такі ознаки хвороби, негайно зверніться до свого сімейного лікаря.
Основні симптоми хвороби:
- Біль в горлі, осиплість глосу;
- Висока температура;
- Наліт на мигдаликах сірого кольору;
- Ускладнення дихання та ковтання;
- Набряк слизової оболонки носоглотки;
- Збільшення лімфатичних вузлів.
Ускладнення від дифтерії можуть включати:
- блокування дихальних шляхів
- інфекційно-токсичний шок
- пошкодження серцевого м'яза (міокардит)
- ураження нервової системи
- легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).
За останні роки в Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на дифтерію: 2011 рік – 8 випадків, 2012 – 5 (серед них – 1 дитина), 2013 – 6 (серед них – 2 дитини), 2014 – 4 (серед них – 1 дитина), 2015 – 2 (серед них – 1 дитина), 2016 – 4 дорослих (1 – в Івано-франківській області, 1 – в Одеській і 2 – у місті Києві), 2017 - випадків захворювання на дифтерію зареєстровано не було, у 2018 році 10 випадків.
Станом на 15 жовтня 2019 року в Україні було зареєстровано 2 випадки дифтерії (у Хмельницькій та Луганській області).
Протягом жовтня надійшла інформація про 5 випадків у Закарпатській області (і ще 10 кваліфіковано як носійство), 2 випадки в Києві та 1 в Тернопільській області.
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії – зробити щеплення.
Не нехтуйте цією нагодою.
Своєчасна вакцинація може врятувати Ваше життя.
Дітям вакцинація проводиться в 2, 4, 6 місяців, ревакцинація в 18 місяців, 6 років, 16 років. Дорослі щеплюються 1 раз на 10 років.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!
За матеріалами сайту Міністерства охорони здоров’я України